Mind uploading a vesmírne adventúry

Futuristické koncepty našej budúcnosti, či už utopické alebo vedecké, založené na kvalifikovaných analýzach v zásade narážajú vždy na dva limity: prírodné zdroje a limity ľudí (resp. spoločnosti). Odpovedať na otázku, ktorý limit je problematickejší je nemožné, nakoniec navzájom veľmi úzko súvisia.

cropped-soviet-space-program-propaganda-poster-28

Zdroje planéty a ich udržateľnosť je pravdepodobne otázka, na ktorú už poznáme odpoveď. Zdroje sú už v súčasnosti na kritickej úrovni a odkladanie rozhodnutí čo ich nahradí je mimoriadne krátkozraké. Samozrejme, kontextov je množstvo: plytváme zdrojmi na zbytočnú spotrebu a konzum, recyklácia a udržateľné zdroje sú málo efektívne, utlmuje sa jadrová energetika, ekologické opatrenia narážajú na populačnú explóziu a pod. Namiesto toho aby sme zostávajúce zdroje investovali do riešení čo s nami ďalej, utápame sa v luxusnej spotrebe. Cesta, kam obrátiť pozornosť ako budúce miesto na život, je tam kde upierame svoje pohľady odpradávna – vesmír. Osídlenie vesmíru prestáva byť utopickým blúznením a dokonca tam už žije niekoľko ľudí, presný počet nájdeme tu.

Predstava vesmíru ako obrovského náleziska zdrojov a energie, je reálna, menej je však jasná predstava života ľudí vo vesmíre. Testovanie možností života mimo planéty Zem nie je len testom naších technológií, ale aj testom existencie nášho druhu.

Osídľovanie vesmíru bolo predmetom politického súperenie Sovietskeho zväzu a USA, z čoho prakticky dodnes čerpá kozmonautika, žiaľ po skončení studenej vojny, končí aj množstvo vesmírnych projektov. Zvláštnu odozvu tieto preteky mali vo vedeckej fantastike, sovietsky autori sci-fi sa predháňali v idealistických víziach exportu komunizmu do vesmíru, kým u amerických autorov sa častejšie objavovali temnejšie cyberpunkové prvky. Dnes sa venuje tejto téme aj transhumanistická filozofia a ponúka niekoľko riešení. Expanziu človeka do vesmíru skúmajú alebo skúmali Gerard Kitchen O’NeillTimothy LearyHerman KahnJerome C. Glenn alebo najnovšie Robert Zubrin. Timothy Leary predpokladal, že vesmírna migrácia bude znamenať úľavu populačnému tlaku, riešenie teritoriálnych konfliktov a ponúkať ľudstvu neobmedzenú energiu a priestor, a to nie na neobývaných planétach, ale v O´Neillových vesmírnych kolóniach. Gerard Kitchen O’Neill uvažuje o nomádskom putovaní po vesmíre na vesmírnych lodiach, ktoré sú v konečnom dôsledku dostupnejšie ako budovanie kolónií na planétach a ich úpravách. Robert Zubrin navrhuje podobný koncept ako pri osídľovaní Divokého Západu, kto prvý príde toho vesmírne územie bude. Domnieva sa, že tak sa zapojí do osídľovania vesmíru súkromný kapitál a prevezme tak financovanie skúmania vesmíru po ekonomicky vyčerpaných štátoch.

No je tu ešte jeden koncept v rámci transhumanizmu, ktorý ponúka radikálnu predstavu riešenia života ľudí v nehostinnom vesmíre – mind uploading. Uploading je zatiaľ teoretický konštrukt prenosu obsahu ľudskej mysle do počítača. Schopnosť detailného scanu mozgových štruktúr, synaptických spojení a v nich obsiahnutých informácií  a hlavne prenos všetkých dát do neživých štruktúr je podľa futuristov endpoint vývoja technológie. Endpoint a zároveň začiatok ďalšieho kroku evolúcie, rozdelenie hmoty a informácie. Aká bude reakcia mysle/vedomia na existenciu bez tela len tušíme, vieme, ale že sa takto dá zabezpečiť (teoreticky!) faktická nesmrteľnosť. Pre cestovanie a rozšírenie človeka do vesmíru je to zásadná technológia, nemuseli by sme riešiť čo s hyperzraniteľným ľudským organizmom vo vesmíre. Mohli by sme vysielať jednoduché a energeticky nenáročné stroje (družice) s ľudským vedomím na nekonečné cesty po vesmíre. Kolonizáciu vesmíru strojmi s ľudskou inteligenciou  opísal už v roku 1994 Frank Tipler vo svojej knihe “The Physics of Immortality”. Predstava družice s uploadnutými ľudskými dušami letiaca vesmírom, je porovnateľná iba so šialenstvom ľudskej mysle v počítači, bez tela, iba so senzormi kontrolujúcich okolie, nesmrteľnosť a samota v binárnom kóde, iba informácia.

Príliš uletené, nereálne? No chvíľa, kedy to budeme môcť testovať je pomerne blízko. Podľa Raya Kurzweila a na základe Moorovho zákona, je to dokonca veľmi blízko! Klikni a zisti ..kedy! 🙂

SuperComputersPRINT

Reklamy

2 comments

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s