Pod digitálnym dozorom

“Nové technológie radikálne rozširujú našu slobodu, ale zároveň umožňujú bezprecedentné narušovanie nášho súkromia.” Electronic Frontier Foundation

Spoločnosť NEC vyvinula marketingový nástroj s názvom NeoFace. Technológia umožňuje zaznamenávanie a rozpoznávanie tvári zákazníkov v obchodoch, rozpoznáva ich vek, pohlavie, vie zaznamenánať frekvenciu návštev zákazníka a generovať tak zaujímavé marketingové dáta. Na to všetko potrebuje obchodník bežný počítač a kameru, služba stojí len 800$ mesačne. Všetky dáta sú spracovávané v cloude, ako to funguje je možné vidieť na tomto videu. NEC uvádza, že dáta sú realtime šifrované a konvertované, spoločnosť vylučuje manipuláciu s dátami, prípadne inú formu zneužitia. Znie to ako celkom zlý žart.
Zdá sa, že po takmer všade prítomných CCTV kamerách na verejných (aj súkromných) priestranstvách a v budovách, budeme musieť čeliť aj nástupu technológií rozpoznávajúcich tváre a rôznemu biometrickému software. Len pre zaujímavosť, FBI investovala jednu miliardu dolárov do vývoja vlastnej technológie na rozpoznávanie tvári. Rozpoznávanie tvárí je problematické aj na sociálnych sieťach, len v septembri musel Facebook vypnúť túto technológiu pre EÚ, otázne je na ako dlho. Otázka ochrany súkromia a vlastných biometrických dát sa tak zrazu zbavuje paranoidných predstáv, paranoju totiž nahrádza až príliš reálne ohrozenie súkromia. Čo sa dá s takto získanými citlivými dátami robiť je naozaj len otázka fantázie, samozrejme sa takáto technológia dá využívať na skutočne spoločensky prospešné ciele, ale potenciál zneužitia je enormný a pre vlády a tajné služby je to iste neodolateľné pokušenie.  Stavím sa, že za chvíľu do legislatívy väčšiny krajín pribudne zákaz maskovania tváre na verejnosti, len tak pre naše “bezpečie”. Možno ale ani pixelmaska (viď obrázok hore) nepomôže, už sú totiž pripravené technológie ako napr. 3D rozpoznávanie tváre od firmy so super názvom Bioscrypt Inc., alebo fajnovosti ako software na analýzu textúry pokožky a pod. Keď si uvedomíme ďalšie súvisiace technológie ako tracking mobilných telefónov, DNA databázy, doklady s biometrickými údajmi, deep packet inspection software a mnoho ďalšieho zistíme, že sme v pasci masového dohľadu/dozoru (mass surveillance). Vitajte v zlom sne.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s