CyborgCamp ’12

Človek + Stroj = Kyborg (asi najjednoduchšia verzia vysvetlenia o čo asi ide ) viac definícii tu alebo tu 

CyborgCamp je organizovaný každoročne od roku 2008 v Portlande USA a zameriava sa na problematiku vzťahu ľudí a technológií, z najrôznejších pohľadov: umenie, design, programovanie, psychologické a filozofické súvislosti a podobne. Formát CyborgCampu je tzv. “nekonferencia” (unconference), priestor dostane niekoľko pozvaných rečníkov a uskutoční sa niekoľko blokov otvorených stretnutí (open sessions), kde je možné diskutovať, navrhovať témy, učiť sa od seba navzájom. Organizátorkou CyborgCampu je Amber Case, ktorá sa venuje problematike  antropológie kyborgov (cyborganthropology.com), veľmi zaujímavá a v súčasnosti aj rešpektovaná antropologická téma. CyborgCamp ’12 sa uskutočnil tento víkend (3.-4.11.2012) v Portlande.

Okrem nekonferencie sa v nedeľu uskutočnil aj Hackathon venovaný téme nositeľného hardware. Hackathon je niečo ako súťaž a workshop v jednom, zúčastnení pracujú na svojich projektoch, na záver sa predstavia výsledky, diskutuje sa o tom a najlepšie nápady sa ocenia. Popri tom prebieha aj Hackathon na aktuálnu tému poveternostných katastrof (Sandy), účastníci sa venujú otázke ako technológiou eliminovať škody spôsobené takýmito katastrofami.

Zo samotných rečníkov ma zaujal hlavne Mike Merrill, ktorý je jedinou verejne obchodovateľnou osobou na svete! O čo ide? V podstate je Mike na predaj, môžete sa stať jeho investorom a ovplyvňovať jeho profesijné aj osobné rozhodnutia. Investícia sa vám vracia tak, že môžete profitovať z jeho projektov, ak sa samozrejme bude dariť. Mike Merrill rečnil o kapitalizme, komunite, kybernetickom manažmente atď. Viac info o ňom a jeho aktivitách nájdete ne jeho webe kmikeym.com.

Open sessions som mal možnosť naživo sledovať cez LiveStream, diskusie boli veľmi zaujímavé, američania naozaj vedia diskutovať, témy sa točili okolo technológií, veľký priestor dostávala kritika sociálnych sietí a aj téma pre mňa zaujímavá: kyberkultúra. V rámci nej sa ozvali názory volajúce po reštarte kyberkomunity k pôvodným ideálom hippies až po Digital Frontiers Foundation a pod. Tieto názory sa ozývajú ako protest proti komercionalizácii kyberkultúry, bussines prístupu ku kyberpriestoru,  zrejme aj ako reakcie na to šialenstvo okolo start-upov atď.

Všetko podstatné nájdete na webe CyborgCamp-u a ešte dnes v noci asi bude aj LiveStream z výsledkami a prezentáciami Hackathonu. Zábavné bolo ako na mňa väčšina účastníkov pôsobila vyspeedovane, asi naozaj pijú veľa kávy, keďže na záver sa sťažovali, že všetko ok, ale nabudúce viac kávy! 🙂 Zaujímavé postrehy možno nájsť na Twitteri cez #cyborgcamp

Cyborgom zdar, teším sa na budúci ročník!

Reklamy

One comment

  1. Spätné upozornenie: eXtreme Futurist Festival 2012 « FRX

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s