Bajkalska 10, Presov, CSSR

Aké by bolo vaše prekvapenie, keby ste zistili, že počas vášho dospievania za Atari 800 XE, (bohapusto používaného iba na hranie hier), hneď na vedľajšej ulici niekto tvorí projekt pre Ars Elektronicu? V roku 1987. A aké by bol vaše prekvapenie, keď v roku 2012 zistíte, že máte podobný nápad?

Ako som sa dozvedel z článku na monoskope,  tým človekom z vedľajšej ulice bol Michal Murín, známy performer a intermediálny umelec. Veľmi ma zaujali jeho spomienky na návštevu podniku PORS, kde som bol tiež ako žiak na exkurzii. Ľudia v bielych plášťoch obsluhujúci zvláštne stroje, zvláštny hluk a naše nosy prilepené na sklenených dverách, nepustili nás ani ďalej s vysvetlením,  že musia udržať bezprašné prostredie a na pamiatku sme dostali aspoň dierne štítky. Spomínam si, ako sme si nevedeli vysvetliť, čo vlastne tí ľudia robia. ASCI art rozšírený v tom čase v Prešove, dáva túšiť, že bolo asi aj celkom dosť času na zábavu.

Vnímať počítače v súvislosti s umením mi vtedy určite nenapadlo, ale ako hovorí Michal Murín … stále sme na začiatku. Prekvapenia, ale pokračujú, Michal Murín v spomínanom rozhovore pokračuje ďalej : “Čo teraz chcem, je založiť Digital Media Display, laboratórium umenia aktuálnych technológií, TransmediaHalle – Laboratórium alebo len DigiPub. Mal som to v projekte EHMK PO 2013 pre Prešov, s vytypovaným objektom a naplánovaným rozpočtom na niekoľko rokov, kde by našli uplatnenie aj košickí aj bystrickí absolventi. Žiaľ, nevyšlo to.”

Podobný nápad, špecifikovaný skôr ako hackerspace, alebo Hub, sme mali aj my pri príprave prešovských aktivít na rok 2012. Teraz ten nápad modifikujem k pozvaniu Michala Murína na prešovský Multiplace 2013 a niečo sa možno určite pohne.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s